Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – istnieje od 1986 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem Festiwalu jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich. Największy wkład w finansowanie Festiwalu ma, od momentu jego powstania, Urząd Miasta Warszawy.

Warszawskie Spotkania Muzyczne to jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i muzykę nową i pierwszy, który przyjął taką formułę.  O jego dużym znaczeniu świadczy choćby rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia do gustu coraz większej liczby słuchaczy.

Zgodnie z formułą programową zawartą w podtytule Festiwal prezentuje ważne dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych, tworzone w dużej części dla Festiwalu, co stanowi niewątpliwie o jego wyjątkowości.

Od 2010 roku Festiwal rozpoczął prezentację muzyki jazzowej, co jest dość nietypowe, ale ciekawe. I tak - w 2010 wystąpił legendarny String Connection, a w 2011 znakomity niemiecki Thärichen’s Tentett (recenzja z koncertu zespołu podczas Festiwalu znajduje się w załącznikach do niniejszej oferty), w 2012 pianista jazzowy Maciej Masecki, który w fascynujący, choć kontrowersyjny sposób dokonał dekonstrukcji Sonat Scarlattiego, w 2014 zespół We4 z promocją swojej najnowszej płyty – We4 – Harmonijnie (z wibrafonem i harmonijką ustną w rolach głównych), a w 2015 Atom String Qaurtet, jeden z niewielu na świecie i jedyny w Polsce kwartet smyczkowy grający jazz.

Wśród innych dotychczasowych wykonawców Festiwalu, poza czołówką artystów polskich, wymienić należy zespoły: The King’s Singers, Musica Antiqua Köln, Musica Reservata de Barcelona, Discantus, Alla Francesca, Chór Moskiewskiego Kremla, More Hispano czy La Morra, z solistów: Ivan Monighetti, czy Alena Baeva.

Program Festiwalu ustalany jest przez jego Radę Programową składającą się z wybitnych specjalistów – kompozytorów imuzykologów. W jej skład wchodzą: Paweł Gancarczyk, Małgorzata Gąsiorowska (muzykolodzy), Anna Ignatowicz-Glińska, Edward Sielicki, Adam Sławiński i Władysław Słowiński (kompozytorzy i teoretycy muzyki).

Koncerty dotychczasowych edycji Festiwalu były transmitowane bądź retransmitowane przez Polskie Radio, także w ramach współpracy EBU (Europejskiej Unii Nadawców), co niewątpliwie przyczynia się do promocji oferty kulturalnej Warszawy, a tym samym jej samej,  za granicą.

Na program 30. edycji Festiwalu złożą się koncerty:

Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyr. Krzysztofa Słowińskiego (w programie dwa utwory Józefa Kofflera, w tym Koncert fortepianowy ze znakomitym pianistą Danielem Wnukowskim, a także trzy prawykonania utworów zamówionych);

Zespołu Instrumentów Dawnych Ars Nova z programem Bal renesansowy;

Moi pierwsi Mistrzowie - Kurylewicz, Trzaskowski, Komeda i Ptaszyn Wróblewski Sextet;

Julii Samojło z Kwartetem Wilanów (w programie utwory Edwarda Pałłasza, Alfreda Schnittke, Jana Krenza i Ignacego Zalewskiego);

Muzyczna pocztówka z historią – pieśni kompozytorów warszawskich w wykonaniu Lilianny Zalesińskiej i Piotra Szymanowicza;

Orkiestry Kameralnej Wratislavia prowadzonej przez legendarnego Jana Staniendę
z solistami Wojciechem Błażejczykiem i Januszem Wawrowskim (w programie Rossini, Błażejczyk, Kornowicz, Respighi);

Ponadto dwie imprezy towarzyszące: koncert tria Integro i „Haiku z Rumunii” – z cyklu „Partytury fotograficzne” (utwór improwizowany autorstwa Szabolcsa Esztényi’ego, Ryszarda Lateckiego, Tadeusza Wieleckiego i Huberta Zemlera, inspirowany fotografiami rumuńskiego artysty Andreia Baciu).